Ustawę o dodatku dla posiadaczy indywidualnych źródeł ciepła zasilanych peletem, biomasą, skroplonym gazem LPG albo olejem opałowym podpisał w sobotę prezydent Andrzej Duda.
Wejdzie w życie dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw. By można było składać wnioski o dodatek, potrzebny jest ich wzór. Kiedy to nastąpi, poinformujemy Państwa i opublikujemy obowiązujący wzór wniosku.
15 września 2022 r. Sejm przyjął projekt Ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Wprowadziła ona dodatek dla gospodarstw domowych wykorzystujących jako główne źródło ciepła:
- kocioł na paliwo stałe, kominek, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy,
- kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG (dodatek nie przysługuje ogrzewającym gazem ziemnym),
- kocioł olejowy.
Wszystkie te źródła ciepła muszą być zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Ustawa ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. Potem potrzebne będzie jeszcze Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru wniosku. O ich opublikowaniu poinformujemy Państwa.
Wnioski w Tarnowskich Górach przyjmować będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Szczegółowe informacje dotyczące terminów i sposobu składania wniosków oraz wzór wniosku będą dostępne na stronach internetowych Urzędu Miejskiego Tarnowskich Górach oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach: mopstg.pl