ZABEZPIECZ SWÓJ JEDNOŚLAD!
09 czerwca 2021 r. | 07:06

Tarnogórscy policjanci ostrzegają przed złodziejami rowerów oraz motorowerów, którzy dokonują kradzieży jednośladów po wcześniejszym usunięciu zabezpieczeń. W ostatnim czasie odnotowano dwie takie kradzieże.

Policja apeluje o zwrócenie uwagi na osoby nieznajome, których zachowanie może wskazywać na to, iż zamierzają dokonać kradzieży.

Każdego roku wraz z rozpoczęciem sezonu policjanci otrzymują większą ilość zgłoszeń o kradzieżach jednośladów, które giną najczęściej spod sklepów, z posesji, klatek schodowych lub z niezamkniętych pomieszczeń. Zdarza się również, że złodzieje włamują się do piwnicy czy garażu, gdzie jednoślady są przechowywane. Dlatego właściciele pojazdów muszą solidnie zabezpieczać swoje mienie oraz zwracać uwagę, w jakim miejscu je zostawiają, aby nie ułatwiać złodziejowi ich kradzieży. Podstawowe najtańsze zabezpieczenia mogą nie wystarczyć. Przeciąć prostą linkę dla złodzieja to tylko chwila. Im lepsze zabezpieczenie, tym większa szansa, że złodziej odpuści sobie kradzież naszego pojazdu. Jeśli już zabezpieczamy na przykład rower, warto robić to z głową. Zabezpieczenie przeplatamy przez koło i ramę do czegoś, czego nie można zabrać razem z całym rowerem.

Tylko w tym tygodniu tarnogórscy policjanci otrzymali zgłoszenia dwóch kradzieży jednośladów. W pierwszym przypadku łupem złodzieja padł warty 3 tysiące złotych rower, który był pozostawiony na posesji, w drugim złodziej ukradł wart blisko 6 tysięcy złotych motorower.

Policjanci apelują o zwrócenie uwagi na osoby nieznajome, które oglądają pozostawione rowery czy motorowery, których zachowanie może wskazywać na to, iż zamierzają dokonać kradzieży.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą roweru?

  • nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, pod sklepem i innych ogólnie dostępnych miejscach – wykorzystuj do tego celu dostępne środki technicznego zabezpieczenia mienia,
  • warto wyposażyć jednoślad w solidny łańcuch i kłódkę, aby przypinać go do trwałego elementu, np. budynku, znaku drogowego, balustrady itp.,
  • zaopatrzyć, zwłaszcza drogie rowery w tzw. „tajnopis” - specjalne znaki widoczne w promieniach ultrafioletowych,
  • jeśli rower nie posiada numerów fabrycznych, można nanieść, np. swój numer PESEL w warsztacie mechanicznym,
  • jeżeli musisz zostawić rower w piwnicy, dopilnuj, aby drzwi były dobrze zabezpieczone, wyczul sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic,
  • zachowaj kartę gwarancyjną roweru, a jeśli jej nie posiadasz, spisz numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne (zrób także zdjęcie swojego roweru) – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży.

Jeśli jesteś świadkiem kradzieży – REAGUJ. Nie bądź obojętny! Zawiadamiając o przestępstwie, możesz pozostać anonimowy, ale przede wszystkim pamiętaj, że nie reagując – akceptujesz.

Źródło: KPP Tarnowskie Góry