UM Tarnowskie Góry
Nowe gniazdo dla boćków z Rybnej
27 lutego 2019 r. | 15:46

Każdego roku do gniazda w Rybnej przylatuje para bocianów, Lotka i Tymek.  W styczniu tego roku gniazdo niebezpiecznie się przechyliło i trzeba było je zdemontować.

Dzisiaj pracownicy Tauronu przy współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i Radą Dzielnicy Rybna zadbali o ponowne odbudowanie platformy.

– Bocianie gniazdo waży około 300 kilogramów, zimą gdy spadł na nie śnieg i było mokro konstrukcja zamarzła i niebezpiecznie się przechyliła, co mogło stanowić zagrożenie dla linii energetycznej jak również dla ptaków, które pojawiłyby się tu na wiosnę. W związku z tym stara konstrukcja została przez nas ściągnięta i dziś zamontowano nową platformę, na której bociany będą mogły zamieszkać – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja.  

Firma na swoich słupach energetycznych utrzymuje około 1600 takich platform, co roku wymienia kilkadziesiąt z nich w ramach akcji „Bocian nasz”. – Stwarzamy takie warunki by bociany mogły bezpiecznie się osiedlać oraz by gniazda nie stanowiły zagrożenia dla linii energetycznej – dodaje rzeczniczka.

Bocianie gniazdo znajduje się przy ul. Powstańców Warszawskich w Tarnowskich Górach (na przeciw Pałacu w Rybnej).

źródło/foto: UM Tarnowskie Góry