Obostrzenia przedłużone, egzaminy i matury przesunięte najwcześniej na czerwiec
09 kwietnia 2020 r. | 14:37

Przed chwilą premier Mateusz Morawiecki na konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim przedstawili kolejne decyzje na temat walki z koronawirusem. Mamy kwarantannę przedłużoną minimum do 19 kwietnia, szkoły zamknięte do 26 kwietnia oraz egzaminy ósmoklasisty i matury przesunięte najwcześniej na czerwiec.

Obecna sytuacja z wieloma ograniczeniami i zakazami ma trwać minimum do 19 kwietnia - będą nadal zamknięte galerie handlowe, kawiarnie, restauracje, oraz wszystkie punkty usługowe, jak np. fryzjerzy, kosmetyczki, itd. Obowiązywać nadal będzie zakaz wstępu do lasów, parków, na skwery, itp. Także nadal będzie limitowana liczba osób w sklepach, czy na poczcie. Szkoły nadal będą zamknięte, minimum do 26 kwietnia. Również w kościołach nadal może przebywać maksymalnie do 5 osób - także podczas Świąt Wielkanocnych.

Dodatkowo od 16 kwietnia wprowadzono obowiązek noszenia maseczek ochronnych zakrywających usta i nos.

Egzaminy ósmoklasisty i matury odbędą się najwcześniej w czerwcu, a o ich terminie uczniowie zostaną poinformowani 3 tygodnie wcześniej: "Wiem, że dla uczniów jest to trudny czas. Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę do przygotowania do egzaminów maturalnych, ósmoklasisty, zawodowych i innych. To nowy czas na przygotowanie do egzaminów." - napisał minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Także do 26 kwietnia:

  • Ograniczenia pasażerskich lotów krajowych i międzynarodowych
  • Ograniczenia podróży pociągami relacji międzynarodowych

A do 3 maja:

  • Ograniczenie przekraczania granic Polski przez cudzoziemców.

Do 3 maja obowiązują zasady kwarantanny:

  • Podczas kwarantanny nie można opuszczać domu!
  • Kwarantanna trwa 14 dni!
  • Kwarantanna obowiązuje także współmieszkańców!