pixabay.com
Spalarnia śmieci w Tarnowskich Górach? Jest propozycja
06 maja 2019 r. | 17:13

25 marca w gminie Świerklaniec odbyła się sesja Rady Gminy. Podczas sesji radni przegłosowali podwyżki cen za odbiór i wywóz odpadów. 

W trakcie dyskusji nad uchwałą śmieciową, radny Kazimierz Flakus zaproponował, że w Tarnowskich Górach lub w Miasteczku Śląskim, na terenach skażonych, można by wybudować spalarnię śmieci, biogazownię lub kompostownię.

Kazimierz Flakus
"Ja byłem radnym, kiedy była robiona Rybna. I wtedy to wyśmiewano. Jest sytuacja taka, gminy mogą podpisywać porozumienia. Daje przykład MZKP. Jest porozumienie międzygminne, do którego może wejść powiat, które założą np. na zakładach chemicznych, z którymi nie wiedzą, co mają zrobić. Teren skażony na dziesiątki lat, a jeżeli nie setki. To są setki hektarów, terenów skarbu państwa.

Mamy ołów czy wysypiska, które są wokół naszych hut, daje tu nasze Miasteczko Śląskie. Tereny zdegradowane. Możemy tam ustawiać różnego rodzaje instalacje, może to być spalarnia, która naprawdę ma filtry, która odbierze różnego rodzaju metale, niemetale. Mogą to być biogazownie, mogą to być kompostownie, z dala od ludzi, gdzie będzie to w terenie lekko leśnym, miej zaludnionym. Można to zrobić.Świerklaniec tego nie zrobi i Kalety tego nie zrobią, ale jeżeli te gminy się dogadają to, to zrobią."

Wypowiedź radnego w wersji wideo poniżej.

ŁUKASZ DUDEK

______________________________________
Wesprzyj anonimowo niezależne media.

Link do zrzutki TUTAJ