Burmistrz Czech zaprasza mieszkańców na spotkanie
04 lutego 2017 r. | 16:25

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach przygotowania inwestycji pn. „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” wraz Urzędem Miejskim w Tarnowskich Górach zapraszają mieszkańców miasta na inwestorskie spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się 24 lutego w sali sesyjnej Ratusza. Początek spotkania o godz. 17.00. Celem spotkania jest przedstawienie informacji dotyczącej planowanej inwestycji.

 Z doniesień płynących z PKP wynika, że w marcu tego roku powinna zostać wydana tzw. decyzja środowiskowa dotycząca wyżej wymienionego zadania. W czerwcu kolejarze zamierzają złożyć wniosek o dotację w ramach instrumentu finansowego Connecting Europe Facility. Harmonogram przewiduje zakończenie prac związanych z odbudową linii kolejowej do Pyrzowic i Zawiercia z odnogą na Łazy, zelektryfikowanej i dostosowanej do prędkości 140 km/h przed upływem 2021 roku.

 Propozycja wykorzystania linii kolejowych nr 131 oraz nr 182 relacji Tarnowskie Góry – Zawiercie, jako alternatywnego połączenia pomiędzy Katowicami a lotniskiem w Pyrzowicach to koncepcja od lat forsowana przez gminę Tarnowskie Góry. To rozwiązanie problemów komunikacyjnych nie tylko dla północnej części naszego regionu, w dodatku optymalne pod względem społecznym, gospodarczym, technicznym, środowiskowym i ekonomiczno-finansowym.

Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach, zajmujący 3. miejsce w kraju pod względem liczby obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji  w ruchu krajowym i międzynarodowym (po warszawskim Okęciu i krakowskich Balicach) oraz 2. miejsce pod względem transportu cargo, jako jedyne ze znaczących lotnisk krajowych nie posiada połączenia kolejowego.

- Byłoby to zwieńczenie projektu „Limuzyna na szynach”, czyli wieloletnich starań naszego miasta o połączenie kolejowe z portem lotniczym. Zapraszam wszystkich mieszkańców na spotkanie konsultacyjne - mówi burmistrz Arkadiusz Czech.

źródło: UM Tarnowskie Góry