UM Tarnowskie Góry
Zamiast mandatów Karny Pyrlik
31 stycznia 2017 r. | 16:27

Karnych Pyrlików czyli symbolicznych mandatów mogą za samochodowymi wycieraczkami spodziewać się kierowcy, którzy zaparkowali w centrum Tarnowskich Gór niezgodnie z przepisami lub parkujący dłużej niż 90 minut w strefie czasowego postoju. Po dwóch tygodniach zamiast Karnych Pyrlików mogą spodziewać się już „normalnych” mandatów.

Pyrliki, jak na miasto górnicze przystało, to symboliczne przypomnienie, że w centrum miasta od jesieni działa obejmująca 42 miejsca parkingowe strefa czasowego postoju. Wyposażone w elektroniczne czujniki wydzielone pasami i ponumerowane stanowiska wydzielono na ulicach Górniczej, Bondkowskiego, Zamkowej i Gliwickiej. Czas postoju na nich w dni powszednie pomiędzy godz. 8.00 a 18.00 to maksymalnie półtorej godziny.

- Chcemy w ten sposób sprawić, że przyjeżdżający do centrum kierowcy będą po załatwieniu spraw wyjeżdżać i zwalniać miejsce innym – mówi Joanna Czyżewska, kierownik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tarnowskich Górach.

Choć strefa działa od kilku miesięcy, część kierowców nie przestrzega jej zasad, dlatego przez dwa pierwsze tygodnie lutego przypominać będą o niej Pyrliki oraz kolportowane w centrum przez straż miejską ulotki informacyjne.

- Po dwóch tygodniach w miejsce Pyrlików i pouczeń wracają mandaty – ostrzega Andrzej Hudy, komendant tarnogórskiej Straży Miejskiej.

- Na Pyrlikach przypominamy przy tej okazji o innych zasadach prawidłowego parkowania – dodaje Piotr Korab, kierownik Biura Promocji Miasta.

Przypominamy, że kara za zbyt długie parkowanie w strefie wynosi 100 zł, postój w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania czy przejścia dla pieszych to odpowiednio 100 i 300 złotych, za wjazd na mandat od 200 do 500 złotych.

Strefa czasowego postoju stworzona dla miasta przez firmę Parkanizer działa na zasadzie przekazywania sygnału z czujników umieszczonych na każdym z 42 miejsc jeśli po 90 minutach parkujący na nim samochód go nie opuści. Sygnał trafia do straży miejskiej, która po jego otrzymaniu będzie interweniować.

- Aplikacja dostępna w każdym telefonie komórkowym z systemem iOS i Android pozwala sprawdzić, gdzie są obecnie wolne miejsca parkingowe - wyjaśnia Natalia Pięta z Parkanizera.

Link do aplikacji mobilnej: TUTAJ oraz TUTAJ

źródło: UM Tarnowskie Góry