Fot. UM Tarnowskie Góry
Koreańska fabryka z Strzybnicy częściowo zwolniona z podatku. A co z pozostałymi?
17 maja 2017 r. | 22:01

Wczorajszego dnia w Tarnowskich Górach swoją fabrykę otworzyła koreańska spółka Kwang Duck. Koreańczycy zatrudniają obecnie 50 osób, a do końca roku liczba pracowników zwiększy się dwukrotnie.

Kilka tygodni temu podczas spotkania Rady Dzielnicy P. Piotr Skrabaczewski opowiadał właśnie o tej koreańskiej firmie. Wspomniał, że firma z Korei w zamian za to, że otworzy swój biznes w Tarnowskich Górach, otrzyma częściowe zwolnienie z podatku od nieruchomości. Zadałem wtedy pytanie Burmistrzowi, dlaczego tylko zagraniczna firma dostaje takie zwolnienie? W mieście działa przecież setki Polskich firm, które są dociskane wysokimi podatkami. Zapytałem również, dlaczego by nie zmniejszać podatków dla już istniejących firm. P. Skrabaczewski odpowiedział, że taki bonus jest przewidziany tylko dla firm, które zainwestuj i będą tworzyć nowe miejsca pracy.

Myślenie tarnogórskich urzędników:

  • Koreańska firma jest częściowo zwolniona z podatku od nieruchomości, ponieważ stworzy miejsca pracy dla 100 osób.
  • 100 już istniejących tarnogórskich firm, musi płacić 100% podatku od nieruchomości.

Oczywiście idea tworzenia nowych miejsc pracy jak najbardziej słuszna.
Idea zachęcania nowych inwestorów również na plus.

Tylko dlaczego zagraniczna firma jest lepiej traktowana, niżeli pozostali mieszkańcy prowadzący od lat swoją działalność?

Skoro zwalniacie z podatków jednych, to może najwyższy czas zacząć wdrażać plan obniżania lokalnych podatków dla wszystkich?

Urząd Miasta pisze:

W uroczystym otwarciu zakładu, na zaproszenie burmistrza Tarnowskich Gór Arkadiusza Czecha, uczestniczyła Krystyna Kosmala, starosta tarnogórski, a wcześniej pełnomocnik burmistrza ds. majątkowych. - Przedstawiciele firmy zgłosili się do Urzędu Miejskiego w czerwcu 2015 roku. Pomogliśmy inwestorowi w poznaniu polskich uwarunkowań prawnych i technicznych, a przede wszystkich zachęciliśmy go, jak widać ze znakomitym skutkiem, do zainwestowania w naszym mieście – mówi starosta Krystyna Kosmala.

Z takim samym znakomitym skutkiem uprzykrzacie mieszkańcom życie, każąc płacić 100% podatku od nieruchomości!

ŁUKASZ DUDEK

Fot. UM Tarnowskie Góry