Krzysztof Respondek patronem szkoły!
06 czerwca 2024 r. | 22:33

– Życzę, aby każdy z Was w życiu spotkał takiego przyjaciela, jaki był Krzysztof Respondek – powiedział Krzysztof Hanke podczas dzisiejszej uroczystości w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Tarnowskich Górach. Szkoła upamiętniła Respondka w wyjątkowy sposób – od dziś oficjalnie nosi Jego imię.

Na początku kwietnia bieżącego roku, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach, mieszczącego się przy ulicy Strzelców Bytomskich, złożyli wspólny wniosek o nadanie imienia Krzysztofa Respondka Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu. Decyzja ta została jednogłośnie przyjęta, co stanowi wyraz uznania i pamięci dla Krzysztofa Respondka, który w grudniu ubiegłego roku zmarł w wieku 54 lat.

Podczas uroczystości nadania imienia, Krzysztof Hanke wyraził swoje gratulacje oraz podzielił się osobistymi refleksjami.

– Gratuluję Wam takiego patrona. Rok temu o tym czasie nawet w najczarniejszych myślach nie przyszło mi do głowy, że będę tu dzisiaj przed Wami stał w takich okolicznościach. Życzę, aby każdy z Was w życiu spotkał takiego przyjaciela, jaki był Krzysztof Respondek. Wielki człowiek i przejeżdżając obok Waszej szkoły, to zawsze bardzo szczerze się do Was uśmiechnę – powiedział Hanke.

– Krzysztof Respondek będzie tu żył wśród Was: uczniów, nauczycieli, pracowników, rodziców, przyjaciół – takich jak on – powiedziała Alina Konopka, Naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach dodając: – Wybraliście go, bo będzie najwspanialszym patronem Waszej pracy, nauki, Waszej przyszłości i Waszych marzeń. Inni mają jego dłoń odciśniętą w Alei Gwiazd Kabaretu, inni będą mieli jego pomnik w Galerii Artystycznej. A u nas w Tarnowskich Górach będzie żył – w murach szkoły, ośrodka, w którym się uczycie, mieszkacie, bawicie, skąd wyruszacie na wycieczki, poznajecie przyrodę, stajecie się aktorami… W murach ośrodka, w którym dzieci z niepełnosprawnościami znajdują wsparcie – dodała

Obchody 60-lecia istnienia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego były okazją nie tylko do nadania nowego patrona, ale również do wprowadzenia nowego logo szkoły, zaprojektowanego przez Barbarę Klimek. Dodatkowo, szkoła zyskała hymn, którego melodia oparta jest na utworze „Gorzkie Dymy”, a autorką słów jest nauczycielka Marta Oprzyńska.

Krzysztof Respondek, znany i szanowany w społeczności Tarnowskich Gór, pozostanie w pamięci jako osoba, której życie i działalność będą inspirować kolejne pokolenia uczniów i nauczycieli. Jego spuścizna będzie żyła dalej w sercach wszystkich związanych z Ośrodkiem, przynosząc radość i motywację do codziennej pracy i nauki.

Wszystkie te wydarzenia były połączone z obchodami 60-lecia szkoły, co nadało całej uroczystości jeszcze bardziej wyjątkowego i symbolicznego znaczenia.

Respondek został pochowany w Tarnowskich Górach, a jego pamięć jest pielęgnowana przez lokalną społeczność, która docenia jego wkład i oddanie dla miasta.