Tarnowskie Góry będą miały swój odział stacji krwiodawstwa!
29 lutego 2024 r. | 22:07

Na wczorajszej sesji radni zgodzili się na bezprzetargowe zbycie działki przy ul. Opatowickiej na rzecz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Oddział mógłby wyglądać podobnie jak powstały niedawno – widoczny na wizualizacji – obiekt w Pszczynie.

Nowoczesna siedziba terenowego oddziału Centrum ma powstać na terenie o powierzchni 0,25 ha niedaleko kościoła w Opatowicach.
– Powyższa inwestycja wpłynie na poprawę warunków poboru krwi oraz zabezpieczenia jej składników niezbędnych do przeprowadzania zabiegów operacyjnych przez podmioty lecznicze na naszym terenie – mówił na sesji Michał Szafrański, Dyrektor Centrum, które obejmuje najbardziej ludny region w Polsce. Mimo, że na naszym terenie Centrum ma aż 10 lokalnych oddziałów, dwa punkty poboru plus mobilne krwiobusy, krwi nie wystarcza na potrzeby mieszczących się na Śląsku szpitali.
– Stacjonarne punkty powodują, że ilość krwiodawców i oddawanej krwi wzrasta – wskazał Szafrański.
– Każdy pomysł dobry dla tarnogórzan i mieszkańców powiatu – szczególnie jeśli chodzi o zdrowie – wart jest bezwarunkowego wsparcia – powiedział Arkadiusz Czech , Burmistrz Tarnowskich Gór.
Według założeń przy tarnogórskim oddziale centrum pojawić ma się 20-30 miejsc parkingowych oraz elektroniczny system rejestracji online, aby krwiodawcy nie musieli czekać w kolejce. Powierzchnia całkowita to około 350 m kw. Powierzchnia użytkowa to około 250 m kw.