ZdroweTG czyli kropla drąży skałę
06 czerwca 2023 r. | 07:21

Około 100 porad dietetycznych i 60 badań kardiologicznych wykonano na Rynku w czasie kolejne edycji pikniku Zdrowe TG.

– Dzięki badaniom wykryliśmy wiele nieprawidłowości – wysokie ciśnienie tętnicze, podwyższone poziomy cholesterolu i cukru, zaburzenia rytmu, zmiany niedokrwienne naczyń wieńcowych oraz wady zastawkowe serca – informuje Beata Poprawa, jedna z organizatorek akcji ze stowarzyszenia Na Zdrowie, które po raz czwarty zaprosiło na Rynek tarnogórzan.

W sobotę przez kilka godzin można było wykonać badania kardiologiczne w ramach kampanii Servier dla Serca, pomiar ciśnienia tętniczego, badania poziomu glukozy, cholesterolu i trójglicerydów oraz analizę składu ciała, określić wskaźnik masy ciała BMI, pomiar wewnętrznej tkanki tłuszczowej. Ci, którzy mieli alarmujące wyniki mieli wykonywane badania EKG oraz echo serca.  Wszystkie badania i konsultacje były darmowe.

– Poziom wiedzy od ostatniego naszej akcji wzrósł, dużo tarnogórzan przyszło do nas w bardzo konkretną wiedzą – komentuje Dorota Tiszler, miejska rada, lekarz i członkini stowarzyszenia Na Zdrowie wskazując, że kolejna edycji to kolejne uświadomione na temat zdrowia osoby. Czasem też po raz pierwszy w życiu zdiagnozowane.

– Wiemy, że w poprzednich edycjach znalazło się co najmniej kilka osób, które nie były świadome swoich problemów – mówią dietetyczki.

– Rozmów i pogłębionej wiedzy na zdrowego trybu życia nigdy nie za wiele – ciszy się burmistrz Arkadiusz Czech, który rozmawiał w tarnogórzanami ustawiającymi się w kilku kolejkach.

Ich długość to dowód, że takie akcje mają sens. Chętnych do bezpłatnych badań jest zawsze bardzo duża. Nie wszystkim udzielono porady lekarskiej z ekg i badaniem ukg, zwłaszcza że wykonanie profesjonalnej konsultacji kardiologicznej wymaga naszego skupienia i czasu.

– Dlatego już myśliśmy o kolejnych piknikach – mówi burmistrz.